Глобальні плани – великі гроші

Ще у вересні минулого року Верховна Рада України підтримала «Закон про освіту», який викликав неоднозначну реакцію у суспільства і особливо - у освітян та посадовців. Одні запевняли, що це потрібно було давно зробити, інші ж були схвильовані тим, де брати гроші на всі передбачені реформаторами нововведення.

Відзначимо, що питань про брак коштів не стало менше і сьогодні, не зважаючи на нечувані і небачені до того фінансові вкладення з боку держави. Освітні субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування потреб, пов’язаних з реформою, почали надходити ще минулого року. Їх розподіл, за законом, здійснюють обласні державні адміністрації.

За повідомленням Миколаївської ОДА цього року розподілено більше п’ятдесяти мільйонів гривень, що мають стати суттєвою фінансовою підтримкою реформи для кожного населеного пункту області, де працюють загальноосвітні заклади. Також повідомляється, що департамент освіти і науки Миколаївської ОДА вже здійснив розподіл близько 24,8 млн грн державної субвенції. В офіційному повідомленні відзначається, що ці кошти спрямовані на забезпечення та впровадження концепції «Нової української школи», створення якісного, сучасного та доступного освітнього середовища.

Нагадаємо, що в поточному році проводиться реформування початкової ланки загальної середної освіти, яка розпочата безпосередньо для перших класів навчання.

Передбачається, що виділені кошти дозволять придбати сучасні меблі, дидактичні матеріали та комп’ютерне обладнання; провести підвищення кваліфікації вчителів початкової школи; підготувати, видати та апробувати навчальні  матеріали для початкових класів.

Про те, чи покриють кошти державної субвенції всі необхідні для впровадження реформи  витрати і які зміни чекають на нас у галузі освіти вже з нового навчального року, ми запитали у  заступника начальника відділу освіти Очаків­ської міської ради Ганни Белібової.

Посадовець відзначила, що кошти державної субвенції на фінансування реформи дійсно передбачені. Завдяки підтримці держави місту вже вдалось провести курсову перепідготовку кадрів, зокрема - вчителів перших класів, англійської мови та фізичної культури і заступників директорів з навчально-виховної роботи. До того ж, за кошти залишків субвенції минулого року для загальноосвітніх закладів міста придбані мультимедійні комплекси. Їх наявність в кабінетах перших класів з першого вересня 2018 року обов’язкова. Крім того, в рамках створення нового освітнього простору, для кабінетів перших класів передбачені й інші умови. Мова йде про розподіл класної кімнати на декілька зон, що забезпечуватимуть першокласникам належні умови навчання, відпочинку і розвитку - фізичного, психологічного, інтелектуального. Одним з головних і найбільш коштовних завдань є забезпечення класної кімнати належними меблями. Це і мобільні парти на одного учня, і м’які меблі для відпочинку, і стелажі, що мають бути заповнені різноманітними дидактичними, розважальними та розвиваючими предметами і посібниками.

У поточному році до бюджету міста надійшло 230 тис. грн державної субвенції при умові виділення співфінансування з міського бюджету. З коштів субвенції дозволено витратити  40% на придбання меблів, 30% - на прибання навчального обладнання, 20% - на технічне обладнання, 10% - на курсову перепідготовку.

Безумовно, на всі потреби, а ще й на ремонти приміщень для перших класів, цих коштів катастрофічно не вистачає. А реформу, за словами Ганни Белібової, впроваджувати необхідно вже з першого вересня, не зважаючи ні на які перешкоди. Інші витрати на себе має взяти міський бюджет. Тож, відділ освіти вже неодноразово звертався і ще буде звертатись до міського голови та депутатів з проханням виділити додаткові кошти, потрібні галузі освіти на впровадження реформи.

«Законодавством не передбачено використання коштів субвенції на ремонт приміщень, - зауважує заступник начальника відділу освіти. - А це перше питання, що слід вирішити при орга­нізації навчального процесу для першокласників. Всі ми бажаємо, щоб діти займались в оновлених приміщеннях, як кажуть, з належним ремонтом. Сьогодні ми відкриватимемо в кожній школі по два перших класи. Тож, ремонти потрібно здійснити досить масштабні. В окремих випадках - робимо капітальні ремонти кабінетів».

За словами Ганни Белібової, на ремонт і підготовку приміщень перших класів вже виділено з міського бюджету 350 тис. грн. При цьому посадовці відділу освіти сподіваються на підтримку з боку депутатів щодо надання додаткових коштів на впровадження освітянської реформи.

Сьогодні вже придбані дидактичні матеріали для перших класів. Проте, для розміщення дітей необхідно закупити 160 одномісних мобільних парт, що за нинішніми цінами коштуватиме близько 480 тис. грн.

При цьому Ганна Белібова наголошує, що потреби для організації нового освітнього простору для перших класів - не єдині витрати галузі освіти в процесі підготовки до нового навчального року.

Сьогодні за кошти міського бюджету здій­снюється теплова санація будівлі ЗОШ № 4. Вже придбані на 200 тис. грн будівельні матеріали. Всього ремонт коштуватиме більше 400 тис. грн.

За ініціативою міського голови Сергія Бичкова в приміщенні початкової школи № 1 цього року буде відкрита їдальня. Наразі ведеться ремонт приміщення, в якому діти перших-четвертих класів (одночасно до 70 учнів) зможуть отримувати гарячі обіди, не покидаючи території школи.     Забезпечення такого комфорту і відповідно - безпеки учнів початкової ланки школи № 1 обій­деться міському бюджету лише на стадії підготовки майже в півмільйона гривень. Це стосується і вартості ремонту, і нових меблів для їдальні.

До речі, меблі планується оновити і в їдальнях інших навчальних закладів. Дирекції шкіл вже обрали на свій розсуд відповідні модифікації столів, стільців або лавок.

Як зауважує Ганна Белібова, питання безпеки в освітніх закладах міста - одне з найважливіших. Тож, цього року і в школах, і в дитячих садочках оновлені прилади для пожежогасіння, відремонтовані всі пожежні гідранти та вогнегасники. Крім того, за кошти міського бюджету в сумі 110 тис. грн виготовлена проектна документація з встановлення в усіх закладах освіти  пожежної сигналізації.

Не забувають посадовці і про підготовку до нового навчального року закладів дошкільної освіти. По всіх дитсадках тривають окремі ремонтні роботи: в ДНЗ № 1 - оновлене покриття дерев’яних бесідок, в садочку № 2 - замінено двоє дверей, в НВК «Сонечко» - ремонтуються вуличні бесідки.

Користуючись нагодою, Ганна Белібова зауважує, що сьогодні мережа дошкільних закладів міста може забезпечити потреби всіх бажаючих. При цьому батьки, здебільшого військовослужбовці, прагнуть влаштувати своїх дітей на виховання до ДНЗ № 1 - найближчий до військових частин А 2637 та А 1594. На жаль, цей заклад не може приймати дітей безкінечно.

Посадовець відділу освіти наголошує, що належні умови створені в усіх закладах. Для порівняння вона наводить цифри, які свідчать, що  в ДНЗ № 1 діє 10 груп, які відвідують (в різні дні) 220-260 вихованців. При цьому в більшому закладі - НВК «Сонечко» - діє лише дев’ять груп, в яких перебуває 190 дітей дошкільного віку. Цей заклад може прийняти ще 30-40 малюків. Крім того, очікується, що в НВК «Сонечко» в новому начальному році буде вивільнене приміщення для ще однієї групи, адже не буде відкриватись перший клас.

Питання щодо не відкриття першого класу в НВК «Сонечко» вже порушувалось цього року. Нагадаємо, що тоді проблема стосувалась необхідності додаткового фінансування витрат, пов’язаних з утриманням учнів в цьому закладі. Влада і батьки знайшли навесні компромісне рішення, і перший клас в закладі мав би відкритись. Однак, стаття дев’ята нового Закону України  «Про освіту» не передбачає можливості існування закладів, в яких поєднується дошкільна та шкільна освіта. Про це посадовці відділу повідомили батькам.

Зауважимо, що для остаточного вирішення питання щодо приведення діяльності «Сонечка» у відповідність до діючого законодавства надається певний період, який може тривати до чоти­рьох років. Саме такий час потрібен, аби діти, які навчаються у другому-четвертому класах НВК мали можливість отримати початкову освіту в цьому ж закладі. Проте, перший клас, відповідно до законодавства, тут відкривати не можна.

Батькам потенційних першокласників НВК знову запропоновано написати заяви до інших шкіл міста, зокрема - до ЗОШ № 4, в якій також буде відкрито два перших класи.

Як і очікувалось, пропозиція викликала чимало заперечень. Особливі претензії від батьків надходять щодо розташування в ЗОШ № 4 кабінетів перших класів на третьому поверсі будівлі. На переконання батьків, таке розміщення небезпечне для їх дітей. Крім того, окремі матусі висловлюють чимало претензій щодо неналежних санітарних умов у закладі, а також щодо незадовільного стану шкільного подвір’я та підходів до нього.

Місцеві посадовці обіцяють всі зауваження взяти до уваги і наголошують на тому, що наразі в усіх школах міста створюються однакові умови для перебування першокласників в новому ос­вітньому просторі. Наскільки цей новий простір буде комфортним для дітей, зручним для вчителів та результативним для навчання (як прописано в концепції освітньої реформи), покаже час. А поки що міська влада продовжує вирішувати безліч фінансових і організаційних проблем, аби, дотримуючись законодавства і задовольняючи вимоги батьків, впроваджувати реформаторські ідеї в Очакові.

Н.Заборова (Редакція міської газети «Очаків»)

 

57508, Миколаївська обл, м.Очаків, вул.Соборна, 7а
тел. +38 05154 3-10-20, +38 05154 3-04-96 
e-mail: gorispolk@ukrpost.ua

Офіційна сторінка у Facebook : 

https://www.facebook.com/ochakiv.rada.gov.ua

 

Перегляди статей
130653