Міська рада відтепер має право укладати договори довічного утримання одиноких городян

На засіданні чергової сесії Очаківської міської ради депутатами був затверджений Порядок довічного утримання (догляду) громадян похилого віку. Це введення абсолютно нової соціальної послуги для жителів нашого міста.

Часом люди похилого віку залишаються наодинці зі своїми буденними проблемами. Особливо гостро вони постають перед одинокими людьми, яким не має на кого розраховувати, немає звідки чекати допомоги і підтримки.

Стосується це не стільки побутових проблем, пов’язаних з доглядом і прибиранням, скільки з досить вартісними проблемами утримання їх майна - будинку чи квартири, які зазвичай час від часу потребують ремонту, на що у одиноких стареньких просто не вистачає ні сил, ні фінансів.  Вони залишаються без підтримки, наодинці зі своїми непідйомними проблемами.

Влада ж, готова прийти на допомогу, але повинна мати для цього юридичні підстави. Адже відомо, що втрачати бюджетні кошти на поліпшення приватного майна, просто заборонено. Саме для того, аби мати змогу допомагати одиноким городянам утримувати власне житло в належному стані, посадовці розробили документ, який в рамках діючого законодавства створить можливість вирішення подібних проблем за рахунок міського бюджету.

Згідно з затвердженим Порядком, договір довічного утримання (догляду) укладається між громадянином похилого віку, у власності якого знаходиться нерухоме майно (житловий будинок або квартира), або іншою фізичною особою, у власності якої знаходиться нерухоме майно та яка відчужує це майно для забезпечення її довічним утриманням (доглядом), та Очаківською міською радою. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Від міської ради договір має підписувати міський голова.

Зауважимо, що умовами договору передбачено, що людина продовжує користуватись майном, яка фактично вже є переданою до комунальної власності. При цьому міська рада не матиме права до смерті відчужувача продавати, дарувати, міняти це майно, укладати щодо нього договір застави, передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину.

За договором довічного утримання можуть бути передбачені різні види забезпечення відчужувача (третьої особи). Це, наприклад, може бути щомісячна грошова компенсація, що розраховуватиметься в залежності від віку, стану здоров’я. Проте, така компенсація не може бути менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і залежно від зміни прожиткового мінімуму може змінюватись. Також це може бути одноразова матеріальна винагорода в залежності від розміру та стану житла, що передається у комунальну власність. Порядок також передбачає допомогу у вигляді продуктів харчування, одягу, медикаментів тощо і навіть оплати комунальних послуг. При цьому матеріальне забезпечення, яке щомісячно має надаватися відчужувачу, підлягає грошовій оцінці. Така оцінка підлягає індексації у порядку, встановленому законом. І ще однією альтернативною допомогою може бути проведення ремонту квартири за необхідності (не частіше одного разу на п’ять років). Відчужувач також може обрати як соціальні послуги догляду вдома відповідно до Державного стандарту, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 13.11.2013 № 760. Також Порядком передбачено, що набувач (Очаківська міська рада) зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду). Зазначений перелік забезпечення не є вичерпним та може бути змінений за домовленістю сторін договору довічного утримання (догляду).

Документ також визначає інші аспекти забезпечення цього важливого соціального проекту, який у нашому місті впроваджується вперше. Зауважимо, що ініціатором його розробки  та створення став міський голова Сергій Бичков, до якого під час особистих прийомів неодноразово звертались одинокі громадяни, вирішити проблеми яких за рахунок міського бюджету наразі не дозволяє законодавство.

На переконання депутатів та посадовців, що розробляли документ, такий договір може стає порятунком для старших та самотніх людей, яким потрібна опіка, і водночас він вигідний владі тим, що дозволить з часом частково вирішити питання забезпечення житлом жителів пільгових категорій, які довгі роки перебувають на квартирній черзі.

Як укласти договір і які для цього необхідно підготувати папери, можна докладно дізнатись, звернувшись до управління соціального захисту населення Очаківської міської ради.

«Редакція міської газети «Очаків»»