Чому і для чого сьогодні видаляють дерева в місті Очаків?!

Нещодавно у соціальній мережі Facebook, зокрема на сторінці Очаківської районної державної адміністрації, був опублікований коментар стосовно того, що Очаківська міська рада знищує дерева у місті. Виникло також питання, яким нормативно-правовим актом врегульовано порядок зрізання зелених насаджень та чи є взагалі цей акт.

В першу чергу слід зазначити, що зелені насадження є елементом об’єктів благоустрою населеного пункту і порядок їхнього утримання регулюється Правилами утримання зелених насаджень в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105.

Законодавством також передбачено випадки видалення зелених насаджень. Зокрема, відповідно до ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Кабінет Міністрів України затвердив відповідний порядок видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах, згідно з яким зелені насадження видаляються у разі: будівництва об’єкта архітектури (на підставі документів, визначених частиною першою статті  34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»); знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев; ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах; відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі; досягнення деревом вікової межі; провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів; ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

На території міста Очаків видалення зелених насаджень здійснюється за рішенням виконавчого комітету Очаківської міської ради на підставі акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню. Підставою для прийняття рішення виконавчим комітетом Очаківської міської ради є заява на ім’я міського голови про видалення або омолодження зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою, після надходження якої утворюється та затверджується рішенням виконавчого комітету Очаківської міської ради відповідна комісія з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості. Дана комісія у п’ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню або омолодженню. А вже потім за результатами обстежень виконавчий комітет приймає рішення щодо видалення або омолодження зелених насаджень. Проте, слід підкреслити, що у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням відповідного акту.

Так, протягом 2018 року до виконкому Очаківської міської ради від мешканців міста, голів ОСББ та Очаківської комунальної служби благоустрою надійшло 75 заяв на видалення або омолодження зелених насаджень, що були обстежені відповідною комісією. Протягом року виконавчим комітетом Очаківської міської ради було прийнято 10 рішень, згідно з якими видаленню або омолодженню підлягають 116 дерев (в тому числі: абрикос, клен, акація, тополя, липа, горіх, софора, шовковиця, ясень, айва, вишня, каштан). У 2019 році вже надійшло 22 заяви та прийнято 3 рішення щодо видалення або омолодження 152 зелених насаджень.

Станом на березень 2019 року в місті нараховується більше 100 аварійних дерев, що підлягають видаленню. І тому працівники Очаківської комунальної служби благоустрою в період, коли відсутня вегетація рослин (осінньо-зимовий період) за сприятливих погодних умов і технічної можливості регулярно кронують та видаляють дерева аби убезпечити від нещасних випадків наших городян. Адже, на жаль, від не вчасно зрізаних аварійних дерев відбуваються трагедії. По всій Україні протягом 10-11 березня через ускладнення погодних умов у вигляді сильного шквального вітру почали падати дерева. В результаті чого загинуло кілька людей, серед яких є і діти; десятки людей отримали травми різного ступеня складності.

Звичайно, спостерігаючи за кронуванням та видаленням дерев у місті, дехто з городян сприймає це як належний догляд, а більшість очаківців скаржиться на те, що місцеві комунальники нібито псують дерева, а більше того – спилюють їх для того, щоб було чим опалювати міські школи та дитячі садки. Проте це не так. По-перше, це робиться для того, аби уникнути можливих нещасних випадків, а по-друге, де ще є можливість, – зберегти дерево, шляхом його кронування. Такі роботи, відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, потрібно виконувати кожні 4-5 років. Чому цього не робилось з моменту посадки зелених насаджень – питання вже точно не до нинішньої влади. А дерева, що по 30 і більше років не кронувались, на сьогоднішній день своєю кореневою системою підривають асфальт, падаючі гілки пробивають дах, псують автомобілі та травмують людей. І, на жаль, такі дерева дуже важко врятувати, тому їх і видаляють. А людське життя – це найвища цінність на планеті.

А працівникам Очаківської районної державної адміністрації рекомендуємо  звертатись до Очаківської міської ради з офіційними листами для роз’яснення того чи іншого питання. А також пропонуємо займатись не розповсюдженням неправдивої інформації, а своїми прямими обов’язками та привести в порядок зелені насадження, що ростуть вздовж траси, яка веде до міста Миколаєва і розібратись зі зникаючими лісосмугами по всьому Очаківському району, які на сьогодні чомусь залишились безхазяйними.  

 Завідувач сектору інформаційної діяльності

та комунікацій з громадськістю апарату

Очаківської міської ради та її виконавчого комітету

 Я.Кухарська