Перша допомога при укусі кліщів

Кліщі - кусючі вампіри, небезпечні тим, що здатні передавати різні інфекційні захворювання, в тому числі й кліщовий енцефаліт - запалення головного мозку, що може привести до смерті.

Звичайно, не всі кліщі є носіями інфекційних хвороб, але відрізнити носія від здорового неможливо.

Слід пам‘ятати, що кліщі активні із середини травня до кінця вересня. Піки активності їх у травні й у серпні. Улюблене місце їхнього перебування - звернені до півднясонячні схили, покриті кущами висотою від 5 см до 1 метра. Як правило, людину, що йде по лісі, кліщі атакують на рівні його гомілок, колін і стегон. Улюблені місця прикріплення кліщів - вуха, шия, пахви, живіт, пах, внутрішня сторона кистей і стегон.

                                             Як запобігти укусам кліщів

При лісових прогулянках, зборі ягід, грибів слід дотримуватися найпростіших запобіжних правил. Одягайте світлий одяг. На ньому кліща помітити легше, ніж на темному. Одяг повинен надійно закривати тіло. Штани повинні бути заправлені у шкарпетки, на ногах повинні бути чоботи або щільно зав‘язані черевики. Куртку наглухо закривають і заправляють у штани. Обшлаги повинні щільно облягати кисті рук. Комір і манжети можна змастити камфорною олією. Вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом.

Обробляйте одяг у місцях можливого переповзання кліщів на тіло репелентом - засобом, який залякує кліщів. Із препаратів цієї групи найбільш відомі «Претикс», «Диптерол», «Перманон», «Бибан». Треба враховувати, що одноразова обробка репелентом діє тільки протягом 3-4 годин.

                                                    Увага!

У людей, схильних до алергії, він може викликати серйозну алергічну реакцію.

Під час прогулянки частіше оглядайте себе, а також слід дивитися на гілки кущів, біля яких улаштовуєтеся на пікнік. Розпізнати кліща просто: він схожий на коричнево-червоного клопа. З приходом додому також обов'язково огляньте своє тіло або попросіть це зробити кого-небудь із близьких. Кліщі, які присмокталися, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утворень на шкірі.

                                     Що робити, якщо виявили паразита?

Якщо кліщ виявлений, бажано скоріше витягти: його чим довше паразит буде ссати кров, тим більша ймовірність зараження.

Витягати його треба лише в тому випадку, якщо ви зможете обробити місце укусу йодом або іншим антисептиком - так ви убезпечите себе від зараження рани. У жодному разі не можна роздавлювати «вампіра», тому що тоді віруси потраплять у ранку й відбудеться зараження. Якщо у вас під рукою немає цих препаратів, то не варто приступати до самостійного видалення кліща - якомога швидше доберіться до травмопункту.

                                                       Методи видалення кліща

  1. Спочатку «операції» обробіть місце укусу йодом, а на себе одягніть маску для захисту дихальних шляхів на випадок, якщо напившись крові кліщ лопне й у повітрі утвориться аерозоль зі збудниками хвороб.
  2. Можна використовувати міцну нитку. Зробіть петлю й накинувши її на комашку, стягніть її якнайближче до хоботка.

Потім починайте обережно рухати кінцями мотузки вправо - уліво. Різкі рухи неприпустимі - черевце кліща може відірватися, залишивши в шкірі голову, що буде створювати дискомфорт. Як правило, через 2-3 хв. таких «катувань» кліщ відпадає.

  1. Якщо видалити паразита

ниткою не вдається, це можна зробити за допомогою щипчиків для брів. Затиснувши їхніми кінцями черевце кліща, крутите щипчиками проти годинникової стрілки. Хвилина, й кліщ в «кліщах».

  1. Якщо при видаленні кліща його голівка все ж таки відірвалася, це місце протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють голівку стерильною голкою (попередньо прожареною на вогні) так, як видаляють звичайну скалку.

 Необхідно звертатися до лікаря у випадку, коли:

- на місці укусу кліща утворилася червона пляма;

- збільшилися лімфовузли;

- підвищилася температура;

- з'явилися м'язові болі;

- з'явилася сип по всьому тілу.

Ці ознаки можуть свідчити про те, що у вас кліщова хвороба.

 

 

 

 

 

 

 

57508, Миколаївська обл, м.Очаків, вул.Соборна, 7а
тел. +38 05154 3-10-20, +38 05154 3-04-96 
e-mail: ochakiv-rada@ukrpost.ua

Офіційна сторінка у Facebook : 

https://www.facebook.com/ochakiv.rada.gov.ua

 

Перегляди статей
305851