Розвиток міста-курорту без надходжень туристичного збору неможливий

Циклічність ділової активності у нашому місті вже не перше десятиріччя напряму пов’язана зі змінами пір року та з погодними умовами. З приходом весни життя в Очакові оживає не лише через настання тепла, а й через необхідність ретельної підготовки до курортного сезону - періоду, що, відверто скажімо, «годує» переважну більшість місцевих жителів. Саме в цей час починається активне працевлаштування та підготовка закладів відпочинку до прийому курортників.

З огляду на загальноміський курортний бум, додається в цей час турбот і у міської влади. Традиційний весняний благоустрій в Очакові проводиться, безумовно, не для гостей, а з метою виконання владних повноважень.

Проте, є ряд завдань, що постають перед владою саме з огляду на необхідність підготовки міста до туристичного сезону.

Передусім, мова йде про безпеку людей під час відпочинку на воді. Для цього, як вже повідомлялось, розроблена схема закріплення місць для організованого масового відпочинку на узбережжі та розміщення на них рятувальних постів за базами відпочинку та закладами оздоровлення. Детальна інформація про це була оприлюднена в міській газеті «Очаків» в березні (№ 13 (989) від 21.03.2019). Та, на жаль, не всі заклади відпочинку, внесені до відповідного переліку, готові розпочати свою діяльність у поточному курортному сезоні. За попередніми даними, ДП ООСКЗ «Очаків» через фінансові труднощі не планує в поточному курортному сезоні приймати та оздоровлювати гостей. Тож, обслуговування досить великої території узбережжя, що закріплена за цим закладом, тепер стане клопотом міської служби благоустрою.

Про це та інші заходи, що вживає міська влада в процесі підготовки до оздоровчого сезону, говорив міський голова Сергій Бичков під час наради з керівниками місцевих курортних закладів, яку він провів за участю представників державних органів (фіскальної служби, національної поліції, служби з надзвичайних ситуацій та ін.), органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств.

Розуміючи весь тягар відповідальності в процесі підготовки до курортного сезону, міський голова зауважив, що влада докладає можливих зусиль, аби реалізувати якнайбільше з запланованого, зокрема в напрямку благоустрою міста. Він нагадав, що сьогодні активно проводиться оновлення тротуарів, відновлення мережі вуличного освітлення, ремонт водопровідних та каналізаційних мереж, очищення піску на пляжах, заміна сміттєзбиральних майданчиків, розпочато ремонт міських доріг. Чимало робить влада і для відновлення туристичного іміджу Очакова. Потенційно цікаві для туризму пам’ятники та прилегла до них територія утримуються в  належному стані. Розроблена та впроваджується в мережі інтернет онлайн-карта міста. Поступово модернізується зона відпочинку біля фонтану. До речі, встановлений на центральній площі світлодіодний графічний екран, що є дарунком місту від народного депутата України Бориса Козиря, також планують використовувати саме з метою підвищення туристичної привабливості Очакова. Як відомо, цей пристрій встановлений для демонстрації інформаційних роликів про туристичні об’єкти міста, курортні заклади, заклади громадського харчування, магазини, послуги з обслуговування населення. Розмістити своє відео для демонстрації зможе  кожен суб’єкт господарювання за досить символічну плату, яка незабаром буде затверджена рішенням виконавчого комітету. Розцінки та умови демонстрації  інформації з використанням світлодіодного графічного екрану обов’язково буде оприлюднена в газеті.

Як зауважує мер міста, жоден з цих напрямків благоустрою Очакова не можливий без належного формування і наповнення міського бюджету, до складу якого надходять податки і збори, в тому числі і від діяльності курортних закладів. Зокрема мова йде про сплату земельного податку (або орендної плати за землю), туристичного збору, податку на нерухомість та податку на доходи фізичних осіб, що справляється з кожного офіційно працевлаштованого робітника. Як зауважила присутня за нараді начальник фінансового управління Очаківської міської ради Ольга Козловська, надходження від курортних установ до міського бюджету з кожним роком стають меншими. За минулий рік вони становили лише чотири відсотки власних надходжень міського бюджету. Раніше цей показник сягав дванадцяти відсотків.

Подібна ситуація може свідчити про зменшення туристичного сегменту в бізнесовому просторі міста. Але ж це, як ми всі розуміємо, не зовсім так. Практика свід­чить, що в сфері надання послуг з відпочинку та оздоровлення великі курортні заклади поступово змінюються невеличкими приватними пансіонатами та базами відпочинку, які, на жаль, не завжди діють легально.

Як кажуть, «достукатись» до сумлінності власників таких закладів досить складно. Приватна власність досить надійно охороняється законом. При цьому самі власники чималої кількості курортних установ дозволяють собі не перший рік відверто ігнорувати діюче в державі законодавство. І стосується це, на жаль, не лише власників невеличких приватних пансіонатів, а й офіційно діючих юридичних осіб.

Одним з суттєвих (для інших курортних міст) місцевим податком, що наповнює бюджет, є туристичний збір. За даними фінансового управління, до бюджету нашого міста туристичного збору надійшло лише 66 538, 51 грн. Переважну частину цих коштів сплатили юридичні особи. Від них надійшло 47 062, 51 грн. Надходження від фізичних осіб становлять лише 19 476, 00 грн. Найбільшими і найсумліннішими платниками є: ТОВ «Санаторій «Борисфен» (18 232, 34 грн), ПП «Бізнес-центр-Очаків» (16 583, 00 грн), ФОП Шульгач П.Г. (4 150, 00 грн), Гемаєва П.С. (5 770, 00 грн) та б/в «Акваторія» (3 825, 54 грн). Чимало юридичних осіб, що проводять свою діяльність в курортній та туристичній галузі, цей свій обов’язок просто проігнорували. Як, до речі, проігнорували і запрошення на нараду до міського голови. З 22 офіційно запрошених господарів курортних установ свою готовність до діалогу власною присутністю продемонстрували лише вісім представників закладів відпочинку. Щоправда, не з усіма діалог був конструктивним. За даними відділу економіки та інвестицій управління  ЖКГ ОМР, участь у нараді проігнорували (без повідомлення поважної причини) представники: ДП «ООСКЗ» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ОКСТ «Оча­ків» та ОЛК «Сонячний промінь» ПрАТ «Миколаївтурист», пансіонату «Прибій», бази відпочинку (далі - б/в) «Портовик», СП «Очаківець», б/в «Зелений Гай», б/в «Спартак», б/в «Альбатрос», б/в «Вілла Мадрид», б/в «Адвокат» та готельного комплексу «Форт-Геліос». Надіслали своїх представників для співпраці з владою:  б/в «Катрін», б/в «Акваторія», б/в «Динамо», пансіонат «Надія», ТОВ «Ольвія», б/в «Автомобіліст», туристично-оздоровчий комплекс ФОП Шульгач.

Ті, хто відгукнувся на запрошення влади і був налаштований на конструктивну співпрацю, а не на чергове ухиляння від власних обов’язків, мали змогу не лише почути корисну для себе інформацію з підготовки оздоровчих закладів  до роботи під час оздоровчого сезону, а й висловити власні побажання та сподівання на співпрацю. Так, представник б/в «Динамо», запропонувавши владі безкоштовне використання спортивних потужностей бази для проведення загальноміських спортивних заходів, звернувся до міського голови з проханням здійснити ямковий ремонт частини дорожнього покриття по вулиці Курортній та встановити додаткові сміттєзбиральні контейнери в береговій зоні, яка закріплена за базою на літній період. Оплату вивезення та утилізації зібраного на пляжі сміття представник «Динамо» гарантував. 

Висловив готовність до конструктивної співпраці з міською владою і представник бази відпочинку «Акваторія», зокрема щодо забезпечення доступу місцевих жителів та гостей Очакова до території так званого «дикого» пляжу.

Взірцем дієвого господарю­вання, сумлінного ставлення до виконання законних вимог та налагодженої співпраці з владою міський голова Сергій Бичков назвав керівництво ТОВ «Санаторій «Борисфен». Від цієї установи до бюджету міста надходять усі без виключення передбачені законодавством податки та збори. Так, лише за 2018 рік до бюджету Очакова ТОВ «Санаторій «Борисфен» було перераховано 786 642, 58 грн (206 854, 30 - орендної плати за землю, 495 749, 36 грн податку на доходи фізичних осіб, 65 806, 58 грн податку на нерухоме майно та, як вже зазначалось, 18 232, 34 грн  туристичного збору). Подібні надходження є гарним свідченням того, як працюючі підприємства можуть суттєво впливати на наповнення міського бюджету, а значить і на добробут усієї громади. До того ж, і територія цього закладу, і рівень обслуговування відвідувачів, і ставлення до загальноміських потреб є, дійсно, взірцевими і свідчать про те, як зміна власника і належний підбір управлінських кадрів може суттєво змінити ситуацію на краще.

Для тих, хто має бажання працювати і бути корисним місту, влада Очакова створюватиме якомога комфортніші умови роботи і сприятиме популяризації їх бізнесу. Проте, і дотримання вимог діючого законодавства має бути сумлінним і відповідальним. Про це говорили і присутні на нараді представники контролюючих державних служб. Начальник Очаківського управління ГУ ДФС у Миколаїв­ській області Дмитро Горощенко наголосив, що сьогодні фіскальна служба тісно співпрацює з міською владою і налаштована на жорсткий контроль за дотриманням суб’єктами господарювання усіх  вимог податкового законодавства. Фіскальна служба сьогодні володіє достатньою базою даних про усіх суб’єктів господарювання. Саме у відповідності до цієї бази, яка віднедавна є єдиною по всій Україні і з легкістю контролюється, фіскальна служба вимагатиме справляння туристичного збору, податку на нерухомість, орендної плати за землю (або податку на землю) та інших передбачених законом податків.

Про жорсткий контроль за дотриманням законності в сфері працевлаштування та захисту трудових прав громадян говорила начальник відділу праці управління соціального захисту населення міської ради Тетяна Тукмачова. Вона нагадала присутнім, що в місті діє інспектор з праці, до повноважень якого належить не лише перевірка, а й накладання штрафів за порушення законодавства про працю. За перешкоджання проведенню перевірок також передбачаються чималі штрафи. Посадовець закликала керівників закладів відпочинку відповідально ставитись до цього питання і забезпечувати офіційне працевлаштування найманих працівників.

Про необхідність забезпечення пожежної безпеки та безпечного відпочинку на воді з керівниками курортних установ говорив інспектор Очаківського міськрайонного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області Євген Андріяш. Він порадив не уникати співпраці з місцевою владою та державними установами, а навпаки прагнути її налагоджувати якомога активніше. Адже усі, хто за службовими та посадовими обов’язками покликаний контролювати діяльність закладів відпочинку та оздоровлення, налаштовані на надання методичної допомоги і практичної підтримки. На переконання інспектора з десятирічним досвідом роботи в галузі, саме співпраця, а не покарання, дає позитивний результат і дозволяє уникнути гірких наслідків, як то пожежі чи нещасні випадки на воді.

Про безпеку городян та гостей міста говорила з присутніми і ке­рівник Очаківського  відділу лабораторних досліджень Алла Гондера. Вона наголосила, що під час курортного сезону зв’язок з пра­цівниками лабораторії, яку вона очолює, є цілодобовим, і нагадала, що про санітарно-епідеміологічну безпеку, як і про пожежну безпеку, слід дбати з використанням профілактичних заходів. А це і належне ставлення до санітарного стану територій (косіння трави, дератизація, боротьба з карантинними рослинами та шкідниками), так і регулярний аналіз води. До речі, керівник лаборатоії зауважила, що тим закладам відпочинку, які користуються водою з міської водопровідної мережі, турбуватись нічого - вона регулярно аналізується і перебуває в межах санітарних норм. А от тим, хто використовує воду з власних свердловин, аналізи слід робити регулярно.

І все ж найбільшою відповідальністю усіх керівників закладів відпочинку і оздоровлення, на переконання міського голови, є відповідальність перед містом. Не можна вимагати порядку лише від міської влади. Слід і самим докладати до загального ладу зусиль. Зрештою, слід виконувати передбачені законом обов’язки. А більшого міська влада і не вимагає. Всім час зрозуміти, що розвитку міста-курорту без належного надходження податків і зборів від тих, хто проводить свою господарську діяльність у цій галузі, бути не може.

Довідково:  До Порядку справляння туристичного збору в Очакові цього року були внесені зміни. Відтепер, згідно з Податковим кодексом України, ставка збору для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі) встановлюється у розмірі 0,1 % від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня звітного (податкового) року. Тобто, починаючи з першого січня поточного року, туристичний збір на території Очакова становить 4,17 грн на одну людину за одну добу. Для порівняння зауважимо, що на території Чорноморської ОТГ туристичний збір становить 20 грн за одну людину на одну добу. Ця інформація була оприлюднена на нараді.

Нагадаємо також, що платниками податкового збору є громадяни України та іноземні громадяни (в однаковому розмірі). Від сплати  туристичного збору звільняються діти віком до 18 років та інші громадяни пільгових категорій, визначених Положенням про туристичний збір в місті Очакові на 2019 рік. Документом також визначено поняття «податковий агент» та особливості справляння туристичного збору. Документ був оприлюднений в газеті «Очаків» (№ 13 (984) від 21.03.2019 року) та наразі розміщений для ознайомлення на офіційному сайті Очаківської міської ради.

 Н.Заборова (Редакція міської газети «Очаків»)

57508, Миколаївська обл, м.Очаків, вул.Соборна, 7а
тел. +38 05154 3-10-20, +38 05154 3-04-96 
e-mail: ochakiv-rada@ukrpost.ua

Офіційна сторінка у Facebook : 

https://www.facebook.com/ochakiv.rada.gov.ua

 

Перегляди статей
531322