У виконкомі обговорили питання запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі

Проблема домашнього насильства – дуже серйозний виклик для світового суспільства та для України, зокрема. Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини, які держава має відстоювати та захищати.

06 червня у малій залі міськвиконкому, за ініціативи управління соціального захисту населення Очаківської міської ради, відбулось засідання «круглого столу» на тему: «Взаємодія суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі».

Участь у заході взяли представники Очаківського відділу поліції головного управління національної поліції в Миколаївській області, управління у справах дітей Очаківської міської ради, відділу освіти Очаківської міської ради, відділу «Очаківське бюро правової допомоги», Очаківської центральної районної лікарні та Очаківського міськрайонного центру пробації.

На початку зібрання начальник управління соціального захисту населення Любов Савчук нагадала усім присутнім, що на сьогоднішній день діє нова законодавча база, направлена на посилення захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Зокрема, діє Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що набув чинності ще 07 січня 2018 року. Даний Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства. Крім того, Кабінетом Міністрів України затверджена Постанова № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі». Зазначені нормативно-правові акти передбачають системний підхід у боротьбі з домашнім насильством та насильством за ознакою статі.

Любов Володимирівна також повідомила, що їх установа є уповноваженим органом у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, а координатором діяльності суб’єктів, що здійснюють заходи у даній сфері є заступник міського голови Олексій Васьков.

«На жаль, в місті Очакові наявні випадки домашнього насильства і як свідчить статистика – шлях до подолання домашнього насильства та насильства за ознакою статі ще довгий. Потерпілих стає дедалі більше, що являє собою глобальну проблему, яку необхідно вирішувати», – зауважила начальник УСЗН.

Так, за словами посадовця, у 2018 році було зареєстровано 40 звернень громадян, потерпілих від таких діянь (36 від жінок та 4 від чоловіків), а в І кварталі поточного року надійшло вже 8 звернень аналогічного характеру. На обліку з приводу вчинення насильства минулого року перебувало 19 осіб, а в І кварталі цього року вже перебуває 33 особи. На обліку дітей з приводу жорстокого поводження у 2018 році перебувало 2 особи, в І кварталі 2019 року також 2.  

Любов Савчук зазначила, що в Миколаївській області на разі створено  3 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги (м. Миколаїв, м. Вознесенськ, м. Первомайськ), які виявляють і надають екстрену та планову соціально-психологічну допомогу постраждалим від гендернозумовленого та домашнього насильства. В нашому місті такої бригади поки що не має, проте при формуванні міського бюджету на 2020 рік, управління соціального захисту населення Очаківської міської ради буде клопотати щодо виділення коштів на створення її в Очакові. Повідомила посадовець і про те, що в найближчому майбутньому буде створено Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою, що прийде на зміну нинішнім журналам реєстрації зазначених випадків.  

Прослухавши доповідь начальника УСЗН, учасниками зібрання було обговорено механізми: взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству на ознакою статі; ефективного реагування на подібні факти; надання допомоги й захисту постраждалим та притягнення кривдників до передбаченої Законом відповідальності та ін. Присутні також поділились своїм досвідом роботи у сфері надання допомоги жертвам домашнього насильства, а також надали пропозиції щодо вдосконалення взаємодії усіх суб’єктів.

Про повноваження органів поліції у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема про заходи щодо виявлення, реагування на такі випадки, щодо надання допомоги постраждалим від домашнього насильства та ін. розповів начальник сектору превенції ВП ГУНП, майор поліції Сергій Антоненко.

«Управління у справах дітей є координатором заходів щодо захисту дітей від жорстокого поводження або загрози його вчинення, веде облік дітей, які опинились у складних життєвих обставинах», – проінформувала присутніх начальник управління Євгенія Адіянова. Під час свого виступу вона також звернула увагу на постійну співпрацю з закладами охорони здоров’я, органами поліції та управлінням соціального захисту населення.

В зв’язку з тим, що на сьогоднішній день не затверджена форма повідомлення/інформування про випадки домашнього насильства, Євгенія Олександрівна запропонувала учасникам заходу в подальшому користуватись повідомленням про сім’ю/особу, яка перебуває у складних життєвих обставинах, що затверджений наказом Міністерства соціальної політики від 13.07.2018 № 1005.

Щодо інформаційно-роз’яснювальних, просвітницько-профілактичних заходів стосовно запобігання домашньому насильству, жорстокому поводженню та булінгу, що проводяться в навчальних закладах проінформувала начальник відділу освіти Людмила Голян.

А начальник відділу «Очаківське бюро правової допомоги» Миколаївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валерія Кутюхіна ознайомила усіх з функціями відділу, принципами надання безоплатної правової допомоги, а також надала роз’яснення, які саме категорії осіб мають можливість отримати безоплатну вторинну правову допомогу.

  • «Згідно з пунктом 13 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, мають право на всі види правових послуг. Зокрема: безоплатно отримати допомогу щодо представлення інтересів в судах та інших державних органах; допомогу щодо складення документів процесуального характеру, а також мають можливість отримати юридичну консультацію, роз’яснення чинного законодавства та ін.», – наголосила Валерія Ігорівна.

Оголосила виступаюча і перелік документів, що могли б підтвердити належність особи, яка зазнала домашнього насильства, до суб’єктів права на безоплатну правову допомогу. Валерія Кутюхіна акцентувала увагу і на тому, що їх відділ тісно співпрацює з психологами та громадськими організаціями. А якщо є потреба, людина може отримати психологічну допомогу і за телефоном (116 з мобільного), при цьому не називаючи свого імені та прізвища.

По закінченню заходу представниками установ та організацій було досягнуто домовленості про співпрацю стосовно заходів запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. Крім того, усім учасникам «круглого столу» надано відповідні рекомендації щодо запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, а також роздані буклети і листівки з роз’ясненнями щодо обговореної теми.  

Завідувач сектору інформаційної діяльності

 та комунікацій з громадськістю апарату

Очаківської міської ради та її виконавчого комітету

 Я.Кухарська

 

 

57508, Миколаївська обл, м.Очаків, вул.Соборна, 7а
тел. +38 05154 3-10-20, +38 05154 3-04-96 
e-mail: ochakiv-rada@ukrpost.ua

Офіційна сторінка у Facebook : 

https://www.facebook.com/ochakiv.rada.gov.ua

 

Перегляди статей
340664