КОМУ НА ЗЕМЛІ ЗАКОН НЕ ПИСАНИЙ

Чим більше суспільство говорить про те, що земля – найвища цінність, тим менше, на справді, готове її захищати. А вже давно варто було б зрозуміти, що з усієї спільної власності народу земля є цінністю, що не старіє, не зношується, не може бути вкраденою або знищеною, і нею слід найбільше дорожити. І стосується це не лише моральних аспектів, а й фактичної вартості землі як майна, що приносить прибуток.

В усьому світі земельний податок та плата за землю є основними джерелами наповнення державних і місцевих бюджетів. Мало б так бути і в нашій державі, особливо зважаючи на родючість та інвестиційну привабливість українських земель. На жаль, ситуація інша до «навпаки».

Якщо почитати, Земельний кодекс та ціла низка інших нормативно-правових документів наче б створюють гарне підґрунтя до розвитку земельних відносин на користь держави або місцевих громад. Все правильно і гладенько написано, лише бери і користуйся собі на користь. Чого ж насправді не вистачає нам, аби свої землі перетворити на вартісне джерело стабільних прибутків? Чому земля перестала нас годувати? І мова йдеться не лише про розкішні лани для вирощування хліба на всю Україну, а й про невеличкі клаптики нашої з вами власності, які також мали б приносити нам прибутки – кожен за своїм цільовим призначенням.

Законами України визначено, що використання землі в Україні є платним. Це означає, що будь-яка фізична чи юридична особа, яка має в своєму володінні чи користуванні земельну ділянку, повинна обов’язково за неї сплачувати! Ось воно – найперше правило використання нашого спільного багатства, що мало б діяти в країні для всіх одночасно і однаково! А чи так це на практиці? Чи всі в нашій країні однаково законослухняні, чесні і порядні?

Говорити про всю державу – розмова загальна, не конкретна. Розглядаючи ж порушену тему локально – на рівні міської землі, можна отримати уявлення про проблему в країні в цілому. Недобросо­вісне використання землі в маленькому провінційному містечку і в усій Україні різниться лише масштабами та сумами втрачених коштів.

Згідно з законодавством держави, плата за землю – обов’язкова і справляється у формі земельного податку або орендної плати, що однаково стосується як земель державної власності, так і земель терито­ріальних громад. Розмір плати визначається цільовим призначенням ділянки, місцем її розташування.      

При  цьому окремі «винахідники», використовуючи землю, намагаються всіляко уникати власних обов’язків і розробляють складні схеми, аби обійти закон і не платити за користування землею. Таким чином вони фактично обкрадають міську громаду, а значить і кожного з нас. Недоотримані до міського бюджету кошти – це не відремонтовані міські дороги, не дообладнані школи, не надана матеріальна допомога нужденним, не профінансоване вуличне освітлення і т.і.

Ухваливши цілу низку різних законів, держава чимало повноважень делегувала органам місцевого самоврядування. Одним з них є забезпечення раціонального використання земельних ресурсів громади. При цьому, поклавши на місцеву владу повноваження, держава «забула» надати їй вагомі важелі впливу на тих, хто відверто ігнорує свої обов’язки, порушуючи не лише закон, а й усі допустимі норми моралі.

Офіційне листування, суворі попередження, за­прошення до особистого спілкування – ці можливості влади діють лише в тих випадках, коли користувач земельної ділянки є насправді людиною добросовісною, але порушення допустив через непрофесійність або нестачу часу. В таких випадках повноважень місцевої влади достатньо, аби роз’яснити чесній  людині, в чому вона помилилась і як цю помилку виправити. Що ж стосується тих, хто навмисно ігнорує свої законні зобов’язання, то тут ані офіційні звернення, ані суворі попередження не діють.

Можна зауважити, що в таких випадках вступають в дію правоохоронні органи і судочинство. І це буде правильне зауваження. Однак, ми не випадково назвали декого з порушників винахідниками, бо такими вони і є, продумуючи наперед свої кроки так, аби затягнути процес якнайдовше.

Міська влада Очакова з такими винахідниками намагається співпрацювати не перший рік. В прагненні ефективніше використовувати землі міста, доводиться вступати з ними в тривалі взаємовідносини, залучаючи до спільної роботи й державні податкові органи, правоохоронців, прокуратуру і зрештою суди. І все ж не зайвим буде розповісти про них і громадськості, аби, як в народі кажуть, країна знала своїх героїв. Сьогодні ми розповімо про тих, кому на нашій землі закон не писаний.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС САНАТОРНОГО ТИПУ «ОЛЬВІЯ» ДЛЯ ДІТЕЙ, ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ» (керівник – В.А. Гончар) користується земельною ділянкою площею 10,7526 га для розташування оздоровчого комплексу, нерухомого майна та об’єктів благоустрою по вул. Будівельників, 7. Дана ділянка у 2017 році рішенням Очаківської міської ради була надана  ТОВ ОКСТ «Ольвія» в оренду. Однак договір оренди землі керівником товариства дотепер не підписаний, а значить фактично не вступив в силу, що ускладнює процедуру нарахування та отримання орендної плати. При цьому, на вказаній території перебуває нерухоме майно товариства, що обумовлює його право на користування земельною ділянкою під ним. Але все має бути оформлено законним чином.

Зауважимо, що ТОВ ОКСТ «Ольвія» подає до податкової інспекції декларації з податку за землю на площу 16,4 га , що не відповідає фактичному розміру ділянки. За інформацією Очаківського управління ГУ ДФС у Миколаївській області станом на 01.09.2019 р. навіть по задекларованій території товариство має борг у розмірі 16434,57 грн.

Аби повернути всі недоотримані кошти громади Очаківське управління ГУ ДФС у Миколаївській області звернулося до Верховного Суду України.

Зауважимо, що окрім нерухомого майна товариства на зазначеній земельній ділянці розташовані будиночки для відпочинку, власниками яких є громадяни Тарантіна О.М., Мельник О.В., Герман О.С., Гончар Н.В., Борисюк М.С., Стефанків О.М., Гордий С.М., Фелишин В.В., Ленько В.В., а також ТОВ «Постачелектромех», які тривалий час не можуть оформити землю в оренду через недобросовісні вчинки ТОВ ОКСТ «Ольвія», чим також       завдають збитки бюджету нашої громади.

Варто наголосити, що керівник товариства вже тривалий час відверто ігнорує звернення міської влади. На засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам керівник особисто не з’являється. Участь в роботі комісії беруть його представники, некомпетентні відповідати на запитання та обговорювати питання щодо врегулювання земельних відносин.

Залишається сподіватись, що українське судочинство в цьому випадку захистить інтереси нашої громади та притягне до відповідальності порушників.

ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ» (керівник – М.В. Субота) користується земельною ділянкою орієнтовною площею 20,7927 га, для розташування ДП ООСКЗ ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» – санаторію «Очаків» та пансіонату «Прибій» по вул. Курортна, 29.

Вказана ділянка у 2006 році рішенням міської ради була надана ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» в оренду на один рік. Договір оренди землі не поновлювався, але товариство продовжує користуватися ділянкою без правовстановлюючих документів.        При цьому, ДП ООСКЗ ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» подає до Очаківського управління ГУ ДФС у Миколаївській області податкові декларації з податку за землю площею 16,4 га, що не відповідає фактичному розміру ділянки.

У листопаді 2018 року рішенням Миколаївського окружного Адміністративного суду у повному обсязі було задоволено позов ГУ ДФС у Миколаївській області до ДП ООСКЗ ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» про стягнення податкового боргу у сумі 1182282,44 грн.

За інформацією Очаківського управління ГУ ДФС у Миколаївській області станом на 01.09.2019 р.  ДП ООСКЗ ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» має податковий борг за землю у розмірі 1181736,13 грн.

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ФІЗКУЛЬТУРНО-СПОРТИВНОГО ТОВАРИСТВА «ДИНАМО» УКРАЇНИ» (керівник  – В.Є. Барський) користується земельною ділянкою площею 3,18 га для розташування та обслуговування комплексу, будівель і об’єктів благоустрою учбово-спортивної оздоровчої бази «Динамо» по вул. Курортна, 27-А. Зазначена ділянка у 2002 році рішенням Очаківської міської ради надана МОР «Динамо» в оренду. Незважаючи на наявність такого рішення, керівництво МОР «Динамо» не підписало договір оренди земельної ділянки і продовжує використовувати землю без оформлення правовстановлюючих документів, в результаті чого за розрахунком відділу регулювання земельних відносин за період з 01.09.2016р. по 31.08.2019 р. громаді заподіяні збитки у вигляді недоотриманої орендної плати за землю в розмірі 10316,50 грн.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬ­НІСТЮ «НЬЮ-СТАР» (керівник – А.Г. Гатало) орендує земельні ділянки по вул. Будівельників, 27 площами 0,6709 га, 0,1712 га та 0,0242 га, а також площею 0,3487 га по вул. Спаська, 17-А для розташування об’єктів торгівлі. Починаючи з 2015 року товариство сплачує орендну плату, не враховуючи індексацію нормативної грошової оцінки земель. За розрахунком відділу регулювання земельних відносин станом на 01.09.2019 р. заборгованість ТОВ «НЬЮ-СТАР» з орендної плати за землю становить 747869,49 грн.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ЛЕКСФОРТ» (керівник – М.С. Місюра) користується земельною ділянкою площею 0,1258 га для розташування та обслуговування нежитлових будівель по вул. Ольвійська, 18/1. На підставі рішення Очаківської міської ради від 2017 року з ТОВ «ЮК «ЛЕКСФОРТ» укладено договір оренди землі терміном на 10 років, але  право оренди не зареєстроване товариством згідно з чинним законодавством, і за розрахунком відділу регулювання земельних відносин станом на 01.09.2019 р. заборгованість товариства з орендної плати за землю становить 49799,38 грн.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬ­НІСТЮ «ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ СКАТ» (керівник – О.О. Дроговоз) користується земельною ділянкою  орієнтовною площею 0,2375 га для розташування   нежилого приміщення критої автостоянки по вул. Ольвійська, 1/2. За розрахунком відділу регулювання земельних відносин за період з 01.09.2016р. по 31.08.2019 р. збитки, заподіяні територіальній  громаді м. Очаків у вигляді недоотриманої орендної плати за землю  становлять 130752,68 грн.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОЧАКІВСЬКА ВЕРФ» (керівник – М.І. Фесюн) користується земельною ділянкою по вул. Ольвійська, 18-2, орієнтовною площею 0,5000 га для розташування нежитлової будівлі деревообробного цеху. За розрахунком відділу регулювання земельних відносин, за період з 01.09.2016р. по 31.08.2019 р. збитки, заподіяні ТОВ «Очаківська верф» територіальній громаді м. Очаків у вигляді недоотриманої орендної плати за землю становлять 106043,54 грн.

Слід додати, що відділом регулювання земельних відносин на адреси вищеперелічених осіб неод­норазово надсилалися листи з роз’ясненнями щодо вирішення питання землекористування відповідно до закону, листи-запрошення на засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та листи-вимоги щодо відшкодування збитків, але можливістю вирішити проблему у досудовому порядку зазначені особи не скористались. Інформацію про суб’єктів господарювання, які на переконання місцевої влади, є недобросовісними землекористувачами і утворили заборгованість з плати за землю до бюджету нашого міста, надана міською радою до Миколаївської місцевої прокуратури №1 з вимогою вжити заходів прокурорського реагування.

 

Н. Бутурлина, начальник відділу регулювання земельних відносин управління ЖКГ ОМР.

57508, Миколаївська обл, м.Очаків, вул.Соборна, 7а
тел. +38 05154 3-10-20, +38 05154 3-04-96 
e-mail: ochakiv-rada@ukrpost.ua

Офіційна сторінка у Facebook : 

https://www.facebook.com/ochakiv.rada.gov.ua

 

Перегляди статей
324464