Медична реформа – прості відповіді на складні запитання

Останнім часом в Україні активно триває  реформа медичної галузі. У зв`язку з цим, у людей виникають деякі питання. Намагаємось дати відповідь згідно діючого законодавства.

Медична допомога буває первинною, вторинною та третинною. Первинна ланка - це сімейні лікарі, педіатри та терапевти, які не мають спеціалізації.

Лікарні вторинної ланки надають спеціалізовані і більш складні послуги - наприклад, при травмах, отруєннях, патологічних станах, вагітності, допомагають відновлюватися після хвороб.

У лікарнях і амбулаторіях третинної ланки лікують за допомогою високотехнологічного обладнання та високоспеціалізованих процедур.

Відповідно до медичної реформи пацієнти мають укласти договір з сімейним лікарем. Це не є обов'язковою умовою, але отримати безоплатну спеціалізовану допомогу можна саме за направленням від сімейного лікаря. Якщо звертатися до фахівця самостійно – потрібно бути платити.

При цьому медичну установу можна вибрати самостійно, місце реєстрації на отримання послуг в лікарнях вторинної ланки не впливає.

Якщо вам знадобилася екстрена допомога, її можна отримати без підписаної з сімейним лікарем декларації.

У різних лікарнях надаватимуть різноманітні послуги за програмою медичних гарантій, яку ухвалив уряд. Послуги будуть формувати пакет, який буде оплачуватися за затвердженим тарифом і відповідати спеціальним вимогам.

Безкоштовними для пацієнта будуть послуги, від яких залежить його життя - наприклад, пологи і допомогу новонародженим, лікування серцево-судинних хвороб, інсульту, діагностика онкологічних захворювань. Однак за які саме послуги оплачуватиме держава, залежить від бюджету на рік.

До реформи вторинної ланки приєднуються медичні установи, які закупили необхідне обладнання, стали комп'ютеризованими та мають ліцензії. Тобто стали комунальними неприбутковими підприємствами.

У лікарнях впроваджують принцип, який вже діє для сімейних лікарів - «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто фінансування лікарні  залежить не від кількості місць в цілому, а від кількості пацієнтів, що користуються її послугами. При цьому оплата буде зумовлена не від кількості візитів пацієнтів, а від результату лікування.

Платити за послуги буде не пацієнт, а Національна служба здоров'я України за встановленими тарифами. Щоб отримати гроші, лікарня повинна надати електронний звіт про надані медичні послуги і обсяги використаних ліків та інших засобів.

Закон не передбачає ні закриття лікарень, ні скорочення кількості фахівців. При цьому установи, які надають неякісні послуги, просто залишаться без клієнтів - їх не будуть вибирати самі пацієнти. Такі заклади будуть перепрофільовані - наприклад, стануть хоспісами, а кваліфіковані лікарі перейдуть в лікарні, де в них є потреба.

У міністерстві обіцяють, що зарплати лікарів будуть зростати, якщо вони будуть лікувати якісно - чим краще послуги, тим більше людей до них буде звертатися і тим більшим буде ріст зарплат і фінансування медичної установи.

Cектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

апарату Очаківської міської ради та її виконавчого комітету

e-mail: ochakiv-rada@ukr.net