Звільнення від окупації

77 років минуло з того часу. Майже не залишилось слідів бойових дій на нашій землі, поросли травою солдатські окопи. Про них нагадують лише пам'ятники та музейні реліквії - фотокартки, фронтові листи, позеленілі гільзи від снарядів, нагороди, особисті речі бійців.
77 років поспіль на очаківську землю прийшло світле свято звільнення від мороку німецько-румунської ночі. Наприкінці березня 1944 р., після майже трирічної окупації доблесні війська 5-ї ударної армії генерала В.Д. Цвєтаєва очистили район і місто Очаків від ворога.

Життєдайною хвилею прокотився березень 1944 р. по землях Миколаївщини. Він приніс жителям міст і сіл області те, що дорожче від усього на світі - свободу й незалежність.
Сьогодні, у березні 2021 р. ми з вдячністю згадуємо ті героїчні роки, дати події.
Під окупацією Очаків пробув 955 днів. За цей час в нашому регіоні, як і по всій країні, було організовано антифашистський рух. У його рядах було 82 наших земляка, які проживали в селах і містах.
Звільненню Очакова передувала операція з ліквідації плацдарму противника на Кінбурнській косі. Початок листопад-грудень 1943 року. З військово-історичної довідки штабу 2-ї ударної Армії про ліквідацію плацдарму противника на Кінбурнській косі, від 20 грудня 1943 року (ЦАМ О, ф.2 Уд.Ар. оп.4005, д.128, лл. 2-5; лл . 12-13, 16, 28, 31, оригінал): "В ніч на 3.12.1943 р. частини дивізії зайняли вихідне положення для наступу. О 12 годині 3.12.1943 р., після артпідготовки, яка тривала 30 хвилин, підрозділи 71-го СП стрімкою атакою розбили противника і оволоділи відміткою 3.2. Подолавши мінні і дротяні загородження, бійці 71-го СП увірвалися в Хутір і після короткого рукопашного бою зайняли його ....
70-й Гв. СП, ведучи бої протягом години, вибив противника з Покровських Хуторів і опанував ними. Тут успішне виконання завдання забезпечував 2-й стрілецький батальйон під командуванням гв. капітана Баранова .... В числі перших в Покровські Хутори увірвався командир взводу Стрельченко. В бою, що зав'язався він знищив одного офіцера, двох солдатів і 10 чоловік взяв у полон ....
Велику роботу проводила наша авіація. 4.12.1943 р. противник висадив в Форштадт десантів 200 чоловік, і зробив контратаку силами до 500 чоловік. Контратака була відбита.
5.12.1943 р. по ракетному сигналу почався загальний наступ.
У 2-х годинному напруженому бою противник був розгромлений. Тут особливо відзначився кулеметник Євтушенко, ст. лейтенант Муравйов і інші. Таким чином, в розрізі двох денних боїв на Кінбурнській косі, частинами 24-ї Гв. дивізії повністю був розгромлений десант противника. При цьому було вбито і поранено до 700 осіб , взято у полон близько 500 осіб, в тому числі 11 офіцерів. За відмінне виконання бойового завдання по очищенню від супротивника Кінбурнської коси командування 2-ї ударної армії оголосило подяку командиру 24-ї Гв. СД, генерал-майору Саксеєву, командиру 2-го окремого кулеметно-артилерійського батальйону 1-го Гв. Укріпрайону і всьому особовому складу, який брав участь в боях ".
Очаківці, дізнавшись про розгромні дії армії на Кінбурнській косі, з нетерпінням чекали визволення міста.
29 березня 1944 був отриманий наказ про взяття Очакова. Для реалізації наказу був розроблений план. Суть його полягала в тому, щоб форсувати Бузький і Дніпровський лимани, і наступаючи по напрямах, що сходяться, до 15 години 30 березня заволодіти містом Очаків. Батальйонам ставилося завдання:
- 2 батальйону трьома ротами з району с.Василівка форсувати Дніпровський лиман, до 6 години 30 березня висадитися в районі с. Дмитрівка і потім наступати вздовж берега лиману на Очаків. Однією ротою продовжувати обороняти край Кінбурнської коси.
- 8-му і 9-му батальйонам переправитися на західний берег Бузького лиману по наплавному мосту в м.Миколаєві і на плавзасобах в районі Мала Корениха, Нова Богданівка, наступати в напрямку села Володимирівка, Поди і, здійснюючи обхід Очакова з північного заходу , вийти до Ближнього Бейкушу.
-10-й батальйон 2-й кулеметно-артилерійської ротою форсувати Бузький лиман в районі Ильїнского (нині Парутине), а в подальшому рухатися маршем в напрямку Іванівки.
- 11-й батальйон в районі Свято-Троїцьке форсувати Бузький лиман, висадитися в Ільїнському і наступати в напрямку Іванівка - Очаків. Для переправи використовувати пороми 57-го інженерного батальйону і місцеві плавзасоби.
У смузі наступу укріпрайону оборонялися частини 15-ї піхотної дивізії румунів:
- на ділянці Ново-Богданівка - Ильинское - 25-й піхотний полк;
- Ильїнске - Аджигол - 10-й піхотний полк;
- Аджигол - Очаків - 13-й піхотний полк.
Переправившись через Бузький лиман батальйони повели наступ в напрямку Очакова. Дуже заважала наступу негода. Пересуватися транспортом було неможливо - бездоріжжя. Все озброєння і боєприпаси несли на собі бійці. Гармати пересувалися за допомогою коней, але вони вибивалися з сил. Попереду просувалися сапери, які розмінували проходи, тим самим забезпечуючи просування піхоти. Відступаючі румуни практично не чинили опір. Жителі Кінбурнської коси, вночі 30 березня бачили заграву в Очакові, чули гуркіт вибухів. Все це означало лише одне - окупанти залишають місто.
Наступ продовжилося на світанку. Були звільнені Дмитрівка, Іванівка. Чинили опір загони прикриття противника, зайняли оборону на схід від Кабарги, Дальнього Бейкушу і Куцурубу. Ці рубежі займали піхотний батальйон румунів і моторизований загін німців.
На підступах до Очакова противник організував систему мінометного і кулеметного вогню. Це стало перешкодою для подальшого наступу. Всі сили противника були кинуті в бій проти передового загону.
Скориставшись цим, підрозділи першого гвардійського укріпрайону, форсували Дніпровський лиман з Кінбурнської коси. Не зустрівши гідного опору висадилися в Очакові. До 19 години місто було повністю очищено від противника. А в цей час місцеві жителі, зібравшись в центрі міста, вітали своїх визволителів. Військові частини та підрозділи, які відзначилися в боях за звільнення Очаківщини, згідно Наказу Верховного Головнокомандувача нагороджені орденами, їм оголошено подяку.
У пам'яті вдячних очаківців вічно житиме образ солдата-визволителя!
Так, з нагоди відзначення 77-ї річниці визволення міста Очакова від нацистських загарбників 31 березня о 9:00 біля меморіалу загиблим
очаківцям - землякам відбудеться урочистий мітинг. До цієї знаменної дати у читальній залі міської бібліотеки оформлений книжковий тематичний перегляд «Непідвладна часу пам'ять про народний подвиг».
Заходи будуть проводитися із дотримання протиепідемічних обмежень.

Завідувач сектору інформаційної діяльності комунікацій з громадськістю

апарату Очаківської міської ради та її виконавчого комітету 

Ірина Журавко

 

57508, Миколаївська обл, м.Очаків, вул.Соборна, 7а
тел. +38 05154 3-10-20, +38 05154 3-04-96 
e-mail: ochakiv-rada@ukr.net

Офіційна сторінка у Facebook : 

https://www.facebook.com/ochakiv.rada.gov.ua

 

Перегляди статей
1033697