Вимоги законодавства щодо виконання військового обліку

23 квітня 2021 року  набули чинності зміни до законів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку, які затверджені Верховною Радою  30 березня 2021 року за № 1357-ІХ.

ЩО ЗМІНИЛОСЬ?

• з кінця квітня посилено відповідальність за порушення законодавства про військовий облік і мобілізаційну підготовку;
  • запроваджено новий вид військової служби – за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
  • військові комісаріати перейменовані на територіальні центри комплектування і соціальної підтримки (далі – територіальні центри);

ХТО ПІДЛЯГАЄ ВЗЯТТЮ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК?

• призовники, тобто особи віком від 17 до 27 років, приписані до призовних дільниць ;
  • військовозобов’язані, тобто особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України (далі – ЗСУ) та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
  • резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формуваннях і призначені для їх комплектування в мирний час і в особливий період.

ХТО МАЄ ВЕСТИ ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ЦИХ ОСІБ?

Посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби та призову на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, а також створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством.

Відповідно до пункту 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2016 № 921, громадяни України, які перебувають у запасі Збройних Сил України, зобов'язані прибувати за викликом районного  територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних.

Підприємства, установи, організації  незалежно від підпорядкування і форми власності,  зобов’язані на вимогу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки сповістити військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, та забезпечити їх своєчасне прибуття за цим викликом.

Дії посадових осіб детально визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921.

Керівники  підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі отримання розпорядження  районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо оповіщення військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані:

- видати наказ про оповіщення військовозобов'язаних та резервістів та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного  територіального центру комплектування та соціаль-ної підтримки у визначені ним строки, та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного  територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям військовозобов'язаних та резервістів до районного  терито-ріального  центру  комплектування та соціальної підтримки;

- письмово повідомити районному  територіальному центру комплек-тування та соціальної підтримки про осіб, які не виконали наказ керівника  підприємства, установи та організації та не прибули за викликом до районного  територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За незабезпечення належного ведення військового обліку військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі не сповіщення їх встановленим порядком про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі відповідної вимоги, а також за незабез-печення направлення громадян на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори, статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушен-ня передбачена адміністративна відповідальність керівників, військово-облікового персоналу та інших винних посадових осіб виконавчих органів міської  ради, підприємств, установ та організацій усіх форм власності. Обсяг штрафних санкцій сягає від 5100 до 8500 гривен.

Штрафні санкції до військовозобов’язаних та резервістів за неприбуття без поважних причин за викликом районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за відмову від проходження медичного огляду та за порушення інших правил військового обліку, в особливий період становлять від 850 до 1700 гривень, згідно зі статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За ухилення призовника, військовозобов’язаного чи резервіста від військового обліку після попередження, зробленого районним територіальним  центром комплектування та соціальної підтримки, статтею 337 Кримінального кодексу України  передбачено покарання у вигляді штрафу від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами на строк до одного року.

За ухилення військовозобов’язаного чи резервіста від навчальних (спеціальних) зборів статтею 337 Кримінального кодексу України передбачено покарання у вигляді штрафу від 8500 до 11900 гривень або виправними  роботами  на строк до двох років.

e-mail: ochakiv-rada@ukr.net