Електронна торгівля біопаливом – необхідний інструмент для розвитку прозорого та конкурентного ринку виробництва енергії «не з газу» в Україні!

Перспективи запровадження системи електронної  торгівлі біопаливом в Україні за зразком провідних країн ЄС обговорили учасники круглого столу у Комітеті ВРУ ПЕК, що відбувся під головуванням в.о. Голови Комітету Олександра Домбровського, за участю Голови Держенергоефективності Сергія Савчука, керівника проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа» (http://municipalenergy.org.ua) Діани Корсакайте, головию правління Біоенергетичної асоціації України (http://uabio.org) Георгія Гелетухи та експертів.

Під час обговорення присутні відзначили, що в країні збільшується кількість проектів із встановлення твердопаливних котелень, біоТЕЦ. Лише за останні три роки маємо додаткові майже 2 ГВт потужностей, що генерують тепло з альтернативних джерел. Відповідно зростає і попит на сировину. Наразі, за даними БАУ, майже 90% енергії "не з газу" виробляється із відходів лісового господарства, решта - із відходів агросектору.

«Стрімке введення потужностей на біомасі потребує створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива. Інструментом для цього стане єдина електронна платформа, де здійснюватимуть торгівлю біопаливом всі зацікавлені виробники та споживачі», - повідомив С.Савчук.

Такі електронні платформи торгівлі біопаливом успішно впроваджуються у різних країнах світу, зокрема: «Baltpool» (https://www.baltpool.eu) у Литві, «Biomass Pool» (https://biomasspool.com) у Данії, «Minneapolis Biomass Exchange» (https://www.mbioex.com) у США.

Врахувавши іноземний досвід, учасники круглого столу дійшли висновку, що впровадження системи електронної торгівлі біопаливом означатиме для України:

  • зниження і вирівнювання цін на біопаливо;
  • надійність та гарантії постачання сировини;
  • якість біомаси;
  • прозору закупівлю сировини;
  • зростання конкуренції між виробниками, постачальниками, що вплине, у свою чергу, на активізацію ринку.

Зі свого боку, С. Савчук повідомив, що Держенергоефективності разом з Біоенергетичною асоціацією України та проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» вже розроблено відповідний законопроект щодо розвитку торгівлі твердими біологічними видами палива.

Наразі законопроект погоджується із Мінрегіоном для подальшого надання на розгляд та узгодження до зацікавлених центральних органів виконавчої влади.


За останні 3 роки зроблено потужний ривок у покращенні інвестиційного поля у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики

 

Інвестиційну привабливість проектів з енергоефективності, «чистої» енергетики та переробки сміття розглянули Голова Держенергоефективності Сергій Савчук разом із Головою Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Володимиром Ставнюком та заступником голови Фонду державного майна України Юрієм Нікітіним на відкритті «Invest Energy Day» у Торгово-промисловій палаті України.

Починаючи із 2014 р., Держенергоефективності спільно з урядовцями, парламентарями та експертами запроваджує кардинально нові підходи щодо інвестування та співфінансування проектів «чистої» енергетики та сфери енергоефективності.

Зокрема, механізм співфінансування, покладений в основу програми «теплих кредитів», дозволив заохотити більше 400 тис. родин до енергоефективності та стимулювати залучення близько 6,3 млрд грн. в економіку України.

Ще одним ефективним інструментом, який запроваджено для утеплення саме бюджетної сфери, є ЕСКО. Після створення у 2016-2017 рр. відповідної законодавчої бази у цій сфері сьогодні вже реалізуються проекти за понад 140 ЕСКО-договорами на суму більше 120 млн гривень. Це лише старт, адже впродовж лише кількох місяців 2018 р. кількість оголошених ЕСКО-тендерів у Системі електронних публічних закупівель «Prozorro» зросла із 100 до понад 400 таких аукціонів.

Крім цього, тісна співпраця із місцевою владою дозволила створити єдину інформаційну базу потенційних ЕСКО-об’єктів, яка налічує вже понад 16 тис. будівель (http://saee.gov.ua/sites/default/files/documents/ESCO_objects_04_06_2018.xlsx). Тому компанії мають чималий вибір об’єктів для інвестування.
Крім цього, Агентство розпочало партнерство у питаннях ЕСКО із центральними органами влади: Міноборони, Міносвіти, Держводагентством, Держстатом, Держпродспоживслужба, Нацкомфінпослуг.

Якщо говорити про «чисту» енергетику, то створення сприятливої законодавчої бази та стимулів активізувало інвесторів. За три роки в українські «зелені» проекти залучено понад 1,1 млрд євро інвестицій. На привабливості «зеленої» енергетики також наголошував особисто Президент України Петро Порошенко на засіданні Національної інвестиційної ради.

 Управління комунікації та зв’язків з громадськістю