Рекомендації щодо профілактики грипу птиці в благополучних районах
Бажано організувати безвигульне утримання птиці.
Утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею.
Завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів.
Забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. Для цього слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією.
Догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати й чистити.
Використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їхньої безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної й перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо).
Перед початком згодовування корм слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).
Під час забою та обробки птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою.
На вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.
Про всі випадки захворювання й падежу домашньої птиці, а також у разі виявлення місць масової загибелі дикої птиці на полях, у лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти ветеринарну службу та адміністрацію населеного пункту.
Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:
після контакту з птицею, предметами догляду за птицею, продукцією птахівництва необхідно ретельно вимити руки з милом і прийняти душ;
яйця і м’ясо птиці перед вживанні в їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці;
у разі виявлення мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати й переміщати трупи. У разі вимушеного контакту з мертвою або хворою птицею, слід забезпечити власну безпеку, використовуйте засоби індивідуального захисту.
дотримуйтесь загальних правил профілактики грипу: уникайте скупчень людей і закритих приміщень із поганою вентиляцією; уникайте близького контакту з хворими людьми; кашляйте та чхайте в згин ліктя або прикривайте рот і ніс серветкою, яку одразу ж викидайте; намагайтеся не торкатись очей, носа або рота; зробіть щеплення від звичайного грипу; своєчасна самоізоляція, якщо ви хворі, та звернення за медичною допомогою.
Рекомендації щодо недопущення поширення пташиного грипу та зараження людей у неблагополучних районах
У разі виникнення пташиного грипу на всю територію району накладається карантин. У період дії карантину необхідно дотримуватися таких правил:
Усе поголів’я домашньої птиці приватного сектору перевести на безвигульне утримання (утримувати птицю під замком під наглядом, в умовах, що виключають контакт домашньої птиці з іншою птицею).
Не допускати сторонніх людей у місця утримання птиці.
Забороняється транспортування й переміщення птиці в період дії карантину.
На період дії карантину слід утриматися від придбання нової птиці.
Для здійснення догляду за домашньою птицею необхідно мати спеціально відведені для цього одяг і взуття, водночас категорично забороняється залишати межі домашнього господарства в цьому одязі і взутті.
Проводити систематичну чистку, а в подальшому дезінфекцію приміщень, де утримується свійська птиця.
Використовувати для годування птиці виключно безпечні корми, не закуповувати корми без гарантії їхньої безпеки.
Корми для птахів зберігати в місцях, недоступних для синантропної й перелітної птиці (горобців, галок, голубів та ін.).
Перед згодовуванням корми слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).
Про всі факти захворювання або загибелі птиці слід негайно повідомляти у ветеринарну службу та в адміністрацію населеного пункту.
На вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.
Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:
не контактувати з птицею без особливої необхідності;
після контакту з птицею слід вимити руки з милом і прийняти душ;
утриматися від прийняття в їжу м’яса птиці і яєць;
у разі виявлення мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати й переміщати трупи. Після перебування на території, яка може бути зараженою (ферми, ринки, задні двори, на яких утримується птиця), необхідно ретельно вимити одяг та взуття із застосуванням дезінфектанту, вимити з милом руки, прийняти душ. Систематично вимірювати температуру тіла. У разі погіршення самопочуття негайно звертайтесь до лікаря.
З повагою до Вас Миколаївське районне управління Держпродспоживслужби