Громадська рада підвела підсумки роботи за I квартал 2025 року
Минулого тижня відбулось чергове засідання громадської при виконавчому комітеті Очаківської міської ради в режимі онлайн. Під час засідання голова громадської ради Любов Лучук акцентувала увагу на тому, що члени громадської ради протягом кварталу поточного року брали активну участь в онлайн-засіданнях навчально-інноваційного кластеру 4D «Діалог. Довіра. Демократія. Добробут». Даний кластер не тільки об’єднує 12 українських громад, а й продукує шляхи комунікації та діалогу, парнерства між органами місцевого самоврядування та громадською радою як консультативно-дорадчим органом. Зокрема, на установчій конференції, 28 січня, членами ради був представлений чек-лист партисипації від громади на 2025 рік, а саме створення Молодіжної ради, як ще одного консультативно-дорадчого органу з вирішення місцевих питань. Любов Іванівна зауважила, що зважаючи на новий розділ ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» № 3703, в якому йдеться про те, що молодь з 14 років може брати участь в місцевій ініціативі, громадських слуханнях, публічних консультаціях, дане питання набуває особливого значення, оскільки значно розширює рамки спільної проєктної роботи.
Думку голови громадської ради підтримала й Ганна Белібова, яка є координаторкою 3Д Кластеру «Діалог. Довіра. Добробут», зазначивши, що створення Молодіжної ради є актуальним питанням на сьогоднішній день. Адже, саме молодь є активним рушієм змін.
Виступаюча звернула увагу на те, що через війну, економічні, соціальні та інші чинники багато молоді виїжджає за кордон, а також залишає свої громади в пошуках можливостей у великих містах в межах країни. Молодь не відчуває зв’язку з тією територією, де вони народилися чи проживають. Вони не знають свого потенціалу та можливостей, які можуть використовувати для участі в житті громади. «І саме формування відчуття важливості, розкриття можливостей молоді та надання дієвих інструментів роботи – необхідні кроки для розвитку молоді в громадах. Тому, одним із важливих кроків розв'язання даної проблеми – це створення Молодіжних рад», – наголосила Ганна Олексіївна.
Окрема увага була приділена аналізу результатів опитування громадськості щодо партисипативних інструментів, які презентувала головуюча.
Любов Іванівна повідомила, що метою дослідження було визначення проблеми партисипації в громаді, а також інструментів, які необхідно запровадити для того, аби покращити партисипативний клімат. Опитування проводилося шляхом онлайн-анкетування на підставі розробленої гугл-форми. Запрошення громадськості до участі в опитуванні здійснювалося шляхом розміщення інформації із посиланням на гугл-анкету на офіційному вебсайті Очаківської міської ради. В опитуванні взяли участь 71 особа. Серед них 58 осіб (81,7%) - жінки, 11 осіб (15,5%) – чоловіки, 2 особи (2,8%) – не зазначили своє статі.
Доповідач відзначила, що найбільш популярними формами громадської участі в Очаківській громаді включають звернення громадян (81,7%), опитування (56,3%), загальні збори (52,1%), навчальні заходи (42,3%) та е-петиції (40,8%). Ці інструменти вже активно використовуються, що свідчить про зацікавленість громадян щодо участі в управлінні громадою. А менш популярні форми, такі як адвокація (5,6%), аналітичні дослідження (18,3%), громадський контроль (15,5%) та ОСН (21,1%), потребують більшої популяризації та розвитку. Тому, щира рекомендація для місцевої влади –проводити інформаційні компанії щодо використання маловідомих інструментів громадської участі; сприяти підвищенню прозорості діяльності ОМС; інформувати громадян про можливості використання е-інструментів через соціальні мережі та офіційний сайт.
Одне із питань порядку денного, яке обговорили учасники засідання, це «Шляхи та засоби комунікації з мешканцями Очаківської громади». «Розроблення ефективної комунікаційної стратегії є важливою для залучення мешканців громади до вирішення питань партисипації. Адже ми, як Громадська рада, маємо не тільки інформувати, а й будувати довіру, згуртовувати, допомагати ухвалювати ефективні рішення і сприяти цілісному розвитку громади. Збільшення доступу до інформації збільшує довіру до владних структур і покращує загальну атмосферу довіри в суспільстві», – відмітила Любов Лучук. Вона також зазначила, що ефективними каналами комунікації для досягнення поставлених цілей – це соціальні мережі, сторінка громадської ради на офіційному вебсайті Очаківської міської ради, заходи та зустрічі з мешканцями. Комунікаційна підтримка часто є вирішальною, коли йдеться про досягнення якісних змін у житті громади, отримання грантів – наприклад, запуск анкетування щодо оцінки потреб у публічних послугах, які створюють відповідну якість життя для кожного особисто на території громади.
Доповнила виступ головуючої з даного питання завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату ОМР та її виконкому Яна Васькова: «На сьогоднішній день у світі все більшого значення у створенні, пошуку та поширенні інформації набуває мережа Інтернет, котра сприяє розвитку інформаційного суспільства. Інтернет технічно дає можливість збільшувати обсяги інформації шляхом використання різних типів комунікації, розвивати інформаційні ресурси та розширювати комунікативний простір.
І одним з найбільш ефективних сучасних комунікаційних каналів є соціальні мережі, перевагами яких є охоплення широкої аудиторії та швидкість зворотного зв’язку. Тому, для більш ефективних результатів роботи громадської ради у соціальній мережі Facebook була створена сторінка Громадської ради https://www.facebook.com/share/1BWLY9pDav/?mibextid=wwXIfr ».
Наприкінці наради, членами ради було ухвалено відповідні рішення та визначено подальші кроки для реалізації завдань на наступний квартал.